Pin It

Home » psie sprawy, zdrowie i pielęgnacja » Jak uchronić psa przed przegrzaniem latem?

Lato – dla wielu najlepszy czas w roku! Zadbajmy o to, aby również dla naszych czworonożnych towarzyszy, ciepłe dni okazały się przyjemne. W czasie upałów szczególnie narażone są psy brachycefaliczne – o krótkiej kufie (buldogi, boksery, mopsy, pekińczyki itp), osobniki starsze, psy o bardzo gęstej sierści oraz mające problemy z sercem bądź oddychaniem. Niektóre rasy psów zaleca się strzyc w naszym klimacie, by zmniejszyć prawdopodobieństwo przegrzania. Jeśli jesteś właścicielem psiaka z grupy podwyższonego ryzyka, w gorące dni musisz zwracać więcej uwagi na swojego pupila. Już gdy temperatura przekracza 24 stopnie Celsjusza trzeba ograniczyć spacery w godzinach gdy słońce jest wysoko. Psiaki o różowych nosach i uszach (zwykle białe) a także bezwłose (np. grzywacze, nagie psy meksykańskie) są najbardziej zagrożone poparzeniami słonecznymi, które mogą powodować zmiany nowotworowe (np.czerniaki). Należy pamiętać o chronieniu skóry  kremem z filtrem by uniknąć oparzeń.

Bardzo często zwierzęta zamknięte w dusznym samochodzie padają ofiarą udaru. Absolutnie nie wolno tego robić w ciepłe dni, jeśli nie ma możliwości zostawienia włączonej klimatyzacji (samo uchylenie okien niewiele pomoże). Gdy zostawiasz psa w domu najlepiej zasłonić  rolety i zostawić uchylone okno. Jeśli temperatura w twoim mieszkaniu jest wysoka, możesz zostawiać psu włączony wiatrak (na odpowiedniej wysokości by zwierze nie przeziębiło się przebywając pod samym źródłem chłodu). W dusznym pomieszczeniu pies może doznać udaru cieplnego już po kilkunastu minutach przebywania w nim!

Trzeba pamiętać, że pies wentyluje się przez ziajanie. Jeśli Twój pupil musi nosić kaganiec, zadbaj o to by był to model w którym swobodnie może otworzyć psyk i napić się wody. W upalne dni absolutnie nie wolno stosować kagańców weterynaryjnych (materiałowe tuby ciasno oplatające pysk). Kiepsko również sprawdzają się zabudowane skórzane kagańce, które mogą powodować odparzenia.

źródło: wanekamarketplace.com

źródło: wanekamarketplace.com

 

Jeśli Twój pies nadmiernie wentyluje się ziajaniem, należy poić go w czasie upałów woda mineralną niegazowana. Pies wraz ze śliną szybko traci niezbędne sole i minerały, a pijąc zwykłą wodę nie uzupełnia ich w dostatecznym stopniu. Można też podawać preparaty magnezowo-potasowe. Utrata wody i elektrolitów może doprowadzić do wstrząsu hipowolemicznego i śmierci zwierzęcia.

W czasie wypoczynku nad wodą warto zachęcać psa do kąpieli. Gdy Twój pupil nie lubi pływać, zadbaj o to by co jakiś czas zmoczyć jego sierść, choćby polewając wodą z butelki. Podczas plażowania z psem niezbędne jest zapewnienie mu cienia. Niektóre psy lubią się wygrzewać w słońcu, zawsze jednak muszą mieć możliwość żeby się przed nim schować. Czasem trzeba wręcz  psa „przegonić” ze słońca, mimo, że sam chętnie kontynuowałby kąpiel słoneczną. Obowiązkowo też należy zapewnić psu dostęp do świeżej, chłodnej wody pitnej.

jak rozpoznać udarjak rozpoznać udarjak rozpoznać udar

Objawy udaru

Objawy udaru

 

Objawy udaru (nie wszystkie muszą wystąpić jednocześnie):

* hipertermia (temperatura ciała dochodząca nawet do 42′C)
* drgawki
* osłabienie, utrata przytomności
* nadmierne ziajanie i ślinotok
* nieregularny płytki oddech
* wymioty

Jeśli podejrzewasz, że Twój pies uległ przegrzaniu jak najszybciej skontaktuj się z weterynarzem!

Połóż psa w zacienionym, możliwie chłodnym miejscu. Ulgę przyniesie mu położenie mokrego ręcznika na karku. Można też delikatnie schładzać psa wodą (chłodną bądź letnią, nie wolno tego robić lodowatą wodą!). Jeśli masz taką możliwość daj psu do lizania kostkę lodu. Zwierze jak najszybciej powinno znaleźć się w lecznicy gdzie prawdopodobnie podaną mu zostaną dożylnie schłodzone roztwory elektrolitowe, glikosterydy przeciwdziałające rozszerzającemu się obrzękowi mózgu, leki nasercowe, leki moczopędne.

5 Responses to Jak uchronić psa przed przegrzaniem latem?

  1. Daniel pisze:

    Moj piesek cale szczecienie ma takich objawow mam Polskiego Owczarka Nizinnego pieknego ( PONA) fakt ze jest dlugowlosy to poszedl pod maszynke ale szybko mu odrosnie siersc :)

  2. pigułka pisze:

    Hipotermia to wyziębienia organizmu…Hipertermianto wyziębienia.Nie należy mylić tych dwóch terminów moi drodzy!

  3. Laoshu Łajka pisze:

    Wszystkie psy, zwłaszcza w lato i zimę, potrzebują naszej pomocy i wsparcia. Sama mam psa i doskonale rozumiem jego cierpienie w tak upalne dni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll to top