Pin It

Home » psie sprawy » Sprzątanie po psie czyli gó*niany temat

Temat aktualny zwłaszcza zimą i wczesną wiosną gdy topnieją śniegi i odkrywają „skarby”. I rzeka kupy płynie chodnikami przez osiedla. Każdy psioczy pod nosem na zastany stan rzeczy, ale sprząta po swoich pupilach zaledwie garstka. Na swoim osiedlu, z tego co obserwuje, sprzątamy tylko my i jedni sąsiedzi. Cała reszta udaje udaje, że nie widzi co z drugiego końca ich psa wypada. Najbardziej denerwujący są zwykle właściciele małych psów, którzy pod zwróceniu im uwagi reagują oburzeniem i między obelgi wplatają argument o tym, że „to taka mała kupka wiec co komu szkodzi”. Szkoda, że tych kupek jest trzy dziennie. A takich małych piesków na każdym osiedlu po kilkadziesiąt.

Należy zrozumieć, że sprzątanie to OBOWIĄZEK każdego właściciela a nie kwestia jego wolnego wyboru. Zajęcie do przyjemnych nie należy ale idąc tym tokiem rozumowania matki nie powinny przewijać niemowlaków bo przecież zawartość pieluchy też śmierdzi i można się ubrudzić. Domagamy się coraz większej ilości praw dla naszych czworonogów, jednocześnie zaniedbując podstawowe obowiązki związane z posiadaniem psa. Wymagamy od społeczeństwa tolerancji dla naszych psów w środkach komunikacji, w miejscach użyteczności publicznej, w parku – sprawmy wiec by nasza obecność w tych miejscach była dla innych jak najmniej uciążliwa.
Każda gmina ma swoje regulacje w tym zakresie (brak jednolitych przepisów ogólnopolskich). Za nieposprzątanie po psie Straż Miejska bądź Policja mają prawo nagrodzić Cię mandatem. Szkoda tylko, że prawo to jest nieegzekwowane. W Europie Zachodniej kary za ten występek są bardzo wysokie (np. w Austrii nawet do 500E!!), a służby nie mają oporów przed wlepieniem mandatu. I to przynosi skutek – kto raz zostanie zmuszony zapłacić np. 300zł kary szybko nauczył się noszenia ze sobą woreczków na psie odchody. A dodatkowo jeszcze wyższe kary powinny spotykać tych właścicieli, którzy nie dość, że nie sprzątają po psach to pozwalają im się załatwiać w miejscach ABSOLUTNIE do tego nie przeznaczonych – na klatach schodowych, na środku chodnika czy na placach zabaw. Wykażmy się myśleniem perspektywicznym – na tym trawniku czy w piaskownicy bawią się dzieci, na boisku młodzież szaleje za piłką, psie odchody mogą zawierać pasożyty powodujące choroby.
źródło: www.demotywatory.pl

źródło: www.demotywatory.pl

Niestety bardzo słabo u nas jest z dostępnością woreczków w przestrzeni publicznej. W krajach Europy Zachodniej w wielu miejscach (zwłaszcza takich uczęszczanych przez psiarzy) postawione są psie stacje w woreczkami. Nasi włodarze zasłaniają się tym, że woreczki są kradzione więc nie opłaca się utrzymywać takich miejsc. Niestety narodową przywarą Polaków jest to, że dobro wspólne traktują jako niczyje a nie jako swoje. Nie ma więc problemu gdy pies paskudzi na skwerku pod blokiem. Zmiana tego myślenia to pierwszy krok do zmiany sytuacji w tej dziedzinie w Polsce. Dbajmy o przestrzeń wokół nas po to byśmy mogli żyć w czystej i schludnej okolicy.
Woreczki możemy kupić w każdym sklepie zoologicznym, koszt jednej rolki to ok. 2 zł, nie jest to wiec wielki wydatek. Dla bardziej wrażliwych osób rynek zoologiczny oferuje całą masę urządzeń ułatwiających sprzątnie po psie. Różnej maści „kupozbieraczki” pozwalają zupełnie uniknąć kontaktu z odchodami. Dostępne również są wygodne breloczki przypinane np. do smyczy na woreczki (bardzo praktyczna rzecz bo nie trzeba pamiętać przed każdym wyjściem o zabraniu worka).
źródło: kampania społeczna w Belgradzie, Agencja McCann Erickson

źródło: kampania społeczna w Belgradzie, Agencja McCann Erickson

Sprzątanie po psie wchodzi w nawyk (wiem to po sobie) – wystarczy zacząć. Gdy czasem zapomnę zabrać woreczka, a nie uda mi się z psem dobiec do lasu, to mam wrażenie, że spłonę ze wstydu a wszyscy z okien na mnie patrzą i potępiają. Na szczęście takie wpadki raczej mi się nie zdarzają:) A jak jest w waszych miastach? Są woreczki w parkach? Sami sprzątacie po psach?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll to top