Pin It

Home » aktywny pies, psie sprawy » Podróż i wakacje cz. III – z psem za granicę

W poprzednich częściach artykułu podpowiadaliśmy gdzie wybrać się z psem w Polsce oraz w jaki sposób komfortowo przewozić psa samochodem, pociągiem i PKSem. Ponieważ wyjazdy zagraniczne nie są już nieosiągalnym luksusem dostępnym wyłącznie dla wybranych, coraz więcej osób decyduje się na podróż z psem za granicę. Do dalekiego wyjazdu z czworonożnym przyjacielem należy się dobrze przygotować. Bezwzględnie podczas rezerwacji pokoju należy dopytać o możliwość pobytu z psem i ewentualne dodatkowe opłaty, żeby na miejscu uniknąć rozczarowania. Warto zabrać ze sobą klatkę kennelową lub transporter. Właściciel hotelu będzie się czuł pewniej wiedząc, że pies nie dokona zniszczeń pod nieobecność właścicieli. Dodatkowo dla przyzwyczajonego do klatki psa będzie ona azylem pozwalającym szybko odnaleźć się w nowym otoczeniu.

Przed wyjazdem obowiązkowo trzeba sprawdzić jakie obowiązki nakładają  na właścieli psów przepisy w regionie do którego się wybieramy oraz w państwach przez które będziemy podróżować z psem. Niektóre kraje regulują szczegółowo sposób zabezpieczenia psa podczas przewozu samochodem. Należy się upewnić kiedy pies musi być prowadzony na smyczy, w jakich sytuacjach wymagany jest kaganiec.  Szczególnie istotne jest to w przypadku właścicieli dużych psów oraz ras uważanych za agresywne. Np. we Francji zabronione jest wwożenie psów w typie pitbull terrier oraz w typie „boerbull”. Zwykle łagodnym okiem patrzy się na turystów podróżujących z psem, problemy mogą pojawić się w przypadku dłuższego pobytu. Nie zmienia to faktu, że należy dołożyć wszelkich starań aby nasz pupil nie był uciążliwy dla innych. W końcu jesteśmy tylko wakacyjnymi gośćmi i powinniśmy dostosować się do wymogów gospodarzy. Bez względu na kierunek jaki wybierzemy absolutną koniecznością jest sprzątanie po psie! W większości krajów zachodnich są ogólnodostępne „stacje dla psów” z woreczkami, a za pozostawienie nieczystości grożą wysokie grzywny.

wakacje z psem

źródło: Flickr

Warto zapoznać się z  Ogólnymi zasadami przemieszczania zwierząt towarzyszących po terytorium UE, gdzie dość dokładnie opisane są wymogi poszczególnych państw członkowskich. Przepisy w poszczególnych krajach są bardzo zróżnicowane, dlatego należy je uwzględnić wybierając miejsce wypoczynku. W większości krajów wystarczy paszport dla zwierząt i zaświadczenie o aktualnym szczepieniu przeciwko wściekliźnie by swobodnie podróżować z psem. Do niedawna najtrudniej było przewieźć psa na Wyspy Brytyjskie oraz Maltę. Wymagane jest specjalne badanie na przeciwciała (potwierdzające skuteczność szczepienia) oraz półroczna kwarantanna po jego wykonaniu zanim pies będzie mógł wjechać do danego państwa. W Polsce badania wykonuje laboratorium w Puławach, (koszt ok. 160 zł). Lokalny weterynarz pobiera próbkę krwi, którą specjalnym transportem wysyła do laboratorium. Obecnie psy posiadające paszport, podróżujące z krajów UE nie muszą przechodzić kwarantanny przed podróżą na wyspy, wymogiem poza szczepieniem i mikrochipem jest leczenie tasiemca (24-120 godzin przed wjazdem do GB). Na Malcie wymagane jest dodatkowe zaświadczenie o leczeniu bąblowicy i zaświadczenie o zabezpieczeniu przed kleszczami, a w Szwecji wymagana jest konkretna szczepionka przeciw wściekliźnie (zatwierdzona przez WHO), wykonana nie wcześniej niż 21 dni przed podróżą. Na Cypr nie można wwozić zwierząt w wieku poniżej 111 dni. Wszystkie te zasady dotyczą wyłącznie niekomercyjnego podróżowania ze zwierzęciem towarzyszącym. W przypadku zamiaru sprzedaży lub kupna szczeniąt stosuje się inne przepisy.

wakacje z psem

źródło: Pixabay

By legalnie podróżować z psem na terenie Unii Europejskie należy wyrobić mu paszport. Można to zrobić u weterynarza (koszt ok. 50 zł) i wiąże się to z koniecznością zachipowania psa. Na stronie Krajowej Izby Lekarsko – Weterynaryjnej znajduje się lista lekarzy uprawnionych do wystawiania dokumentów podróży. Warto zadbać o samodzielne umieszczenie numeru chipa w możliwie największej ilości baz – niestety nie wszystkie współpracują ze sobą. Warto również zadbać by podczas podróży pies zawsze miał adresówkę z aktualnymi danymi kontaktowymi właściciela. Paszport ważny jest w krajach Unii Europejskiej oraz w Norwegii, Szwajcarii, Lichtensteinie, Monako, Watykanie, Andorze i na Islandii.

W przypadku dalszych i bardziej egzotycznych podróży warto skontaktować się z ambasadą lub konsulatem danego kraju, by uzyskać wiarygodne informacje na temat przewozu psów.

Najczęściej, ze względu na swobodę w planowaniu podróży, podczas wakacji z psem jako środek transportu wybierany jest samochód, ale to nie jedyna możliwość. Przewóz psa drogą lotniczą możliwy jest np. z LOTem (koszt ok 50-100E) lub Lufthansą (50-200E). W zależności od wagi i wielkości zwierzęcia, będzie ono mogło podróżować z pasażerem na pokładzie lub w luku bagażowym samolotu. Na pokładzie można przewozić zwierzęta, których masa wraz z klatką nie przekracza 8kg. Linie lotnicze mają przepisy regulujące rodzaj transportera, w którym przewozimy psiaka. Nie nadają się do tego celu typowe klatki kennelowe, dlatego przed podróżą należy upewnić się czy przewoźnik oferuje własne kontenery (jak np. Lufthansa) czy powinniśmy się zaopatrzyć na własną rękę. Również w przypadku przewozu psa na pokładzie musi być on zamknięty przez całą podróż w transporterze. Tzw. tani przewoźnicy nie oferują możliwości przewozu zwierzaków. Należy pamiętać, że lot samolotem nie jest dla zwierzęcia sytuacją znaną i normalną – zmiany wysokości i ciśnienia mogą potęgować stres zwierzaka. Zwierząt podróżujących w cargo nie można odwiedzać w trakcie przelotu dlatego należy zadbać o ich komfort jeszcze przed startem – zostawić ulubiony kocyk, może zabawkę lub dozownik z wodą. Koniecznie pies przed podróżą musi mieć możliwość załatwienia potrzeb fizjologicznych. Nie należy go również karmić w dniu wylotu, by zminimalizować prawdopodobieństwo wymiotów. Najlepiej gdy mamy możliwość bezpośrednio przed lotem wybiegać i zmęczyć psa, tak by podróż upłynęła mu podczas spokojnego snu.

podróż z psem

bullterrier w Chorwacji, fot. „Co dla psa?”

Wiele razy przekraczałam z psem (czasem z dwoma jednocześnie) granicę w Uni Europejskiej, a także poza nią (min. Bośnia i Herzegowina, Czarnogóra) i nigdy na przejściu granicznym nie napotkaliśmy na problemy. Na kilkadziesiąt przekroczonych granic tylko raz celnik poprosił o paszport psa do wglądu. Nie było również problemów ze znalezieniem noclegu z psiakiem. Bez problemu pies mógł towarzyszyć nam w parkach i podczas zwiedzania oraz na promie i innych obiektach pływających. Warto przed wyjazdem sprawdzić regulaminy obiektów, które planujemy zwiedzać by na miejscu nie okazało się, że psy mają zakaz wstępu. Żadne nieprzyjemności nie spotkały nas w trakcie pobytu z bulterierem nawet w krajach niemieckojęzycznych, które mają dość ostrą politykę dotyczącą terrierów typu bull. Swobodnie, w psiej asyście, zwiedzaliśmy Berlin.

Przy dobrze zaplanowanym wyjeździe i uwzględnieniu nie tylko naszych potrzeb, ale i psa, wspólne zagraniczne wakacje będą świetną przygodą dla całego psio-ludzkiego stada!

One Response to Podróż i wakacje cz. III – z psem za granicę

  1. Ewa pisze:

    A więc jest nadzieja :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll to top