Kaganiec jaki wybrać?

Prawie każdy posiadacz psa, prędzej czy później, stanie przed wyborem odpowiedniego kagańca dla swojego pupila. Powody mogą być różne – pies dorósł i przestał lubić inne pieski, notorycznie zbiera śmieci z ziemi albo reaguje paniką i kłapaniem zębów na widok weterynarza, a może mamy wyjątkowo upierdliwego sąsiada, który odgraża się wezwaniem Straży Miejskiej.

Czym kierować się przy wyborze kagańca? Przede wszystkim wygodą psa. W pierwszej kolejności powinniśmy się zastanowić jak długo i często nasz pupil będzie musiał nosić kaganiec. Jeśli potrzebny on jest tylko na chwilę- np. na krótki przejazd autobusem lub wizytę u weterynarza dobrze sprawdzi się kaganiec weterynaryjny. Jest on lekki i miękki. Kaganiec weterynaryjny nie zda egzaminu jednak gdy pies musi nosić go dłużej. Latem, przy dłuższym noszeniu, robią się od niego odparzenia na pysku, zimą dostaje się pod niego śnieg i materiał robi się mokry co powoduje dyskomfort u psa.

Na dłuższe spacery najlepszy będzie kaganiec fizjologiczny. Kaganiec fizjologiczny powinien być na tyle duży by pies swobodnie mógł w nim otwierać pysk, ziajać i napić się wody. Ten typ kagańca zapewnia psu maksymalną swobodę i jednocześnie bezpieczeństwo. Kaganiec fizjologiczny jest najchętniej akceptowany prze psy. Dzięki jego unikalnej budowie pies nie da rady samowolnie go ściągnąć, z resztą jest on na tyle wygodny, że zwierzak nie powinien tego nawet próbować. Wykonany jest z lekkiego powlekanego metalu co zapobiega odparzeniom i przedłuża żywotność kagańca. Kaganiec fizjologiczny powinien być duży, tak by zapewnić mu wygodę. Pamiętajmy, że komfort psa to pierwsze i najważniejsze kryterium, którym powinniśmy się kierować wybierając kaganiec.

Istnieją jeszcze tzw. haltery czyli kagańce uzdowe. Ich zadaniem nie jest ograniczenie wolności psiego pyska. Jest to narzędzie, które pomaga oduczyć psa ciągnięcia na smyczy. Jeśli to pies wyprowadza Ciebie na spacer, a nie odwrotnie, halti będzie idealnym rozwiązaniem dla was. Pod kaganiec uzdowy (pod pyskiem) przypinamy smycz – w momencie gdy pies wyrywa do przodu jego głowa odwraca się w naszą stronę. Zgodnie z anatomią psa za głową pójdzie reszta ciała. Jest to sposób dalece bardziej skuteczny niż korygowanie psa obrożą bądź kolczatką.

Należy pamiętać, że niezależnie od tego na jaki rodzaj kagańca się zdecydujemy najpierw trzeba psa z nim oswoić. By przyzwyczaić psa do kagańca możemy np. (w przypadku kagańców zamkniętych) wrzucić do niego smakołyk i pozwolić by pies, próbując go wydobyć sam założył na siebie kaganiec. Na początku kaganiec zakładamy na krótko i nagradzmy psa.

Wirtualne wycieczki Kurnik mobilny Pozycjonowanie sklepów internetowych Sieradz