Wyprawka dla psa

Na podstawową wyprawkę dla psa składają się obroża lub szelki oraz smycz. Wybór na pierwszy rzut oka prosty, ale dostępnych jest obecnie tak wiele ich rodzajów, że łatwo o zawrót głowy. Dlatego przygotowaliśmy vademecum tego typu akcesoriów.

Dokonując wyboru zakupu smyczy, należy zwrócić uwagę na solidność wykonania produktu: rodzaj i wytrzymałość tworzywa, typ łączeń (nity lub szycie), wytrzymałość karabińczyka. Grubość smyczy należy dostosować do rozmiaru psa – małemu zwierzakowi wystarczy cienka, ale dużemu i silnemu pupilowi przyda się mocniejsza.

Smycz należy dopasować także do charakteru psa i rodzaju aktywności, jaką będziemy prowadzić. Na spokojne spacery wystarczy krótka smycz, ale dla aktywnego pupila lepsza będzie linka.

Dobrym rozwiązaniem może się okazać posiadanie kilku rodzajów smyczy na różne okoliczności:

  • Smycz klasyczna – zakończona karabińczykiem, o długości od 120 do 250 cm. Smycze klasyczne różnią się materiałem, z którego są wykonane – w tym przypadku zalety i wady są takie same, jak przy obrożach z różnych tworzyw.
  • Smycz regulowana – nieco dłuższa od klasycznej, zakończona karabińczykami z obu stron, wyposażona w kilka kółek służących przepinaniu i tym samym regulowaniu długości, co jest praktycznym rozwiązaniem w różnych sytuacjach.
  • Smycz typu flexi – w rączce znajduje się mechanizm pozwalający automatycznie wysuwać smycz, gdy pies się porusza. Samą smycz stanowi linka lub taśma parciana. Może mieć od 3 do 8 m długości.

W ostatnim czasie szelki znacznie zyskały na popularności. Ich główną zaletą jest fakt, że przy gwałtownym pociągnięciu smyczą pies nie poczuje nieprzyjemnego szarpnięcia za szyję. Istnieją różne typy szelek przeznaczone do wielu rodzajów aktywności, m.in. spacerów, sportu, jazdy samochodem, a także specjalne dla szczeniąt. Tak jak w przypadku innych akcesoriów, warto zwrócić uwagę na materiał oraz jakość wykonania.

Podstawowe typy szelek spacerowych to:

  • Szelki typu guard – składają się z dwóch obręczy (mniejszej na głowę i większej na klatkę piersiową) połączonych paskami u góry i dołu, zapinanych na klamry. Obwody są regulowane.
  • Szelki walk-in/step-in – łatwe do założenia – układa się je na podłodze, a do dwóch trójkątów, które tworzą, ustawia się przednie łapy pupila. Następnie trzeba je podnieść, otaczając nimi klatkę piersiową, i zapiąć na grzbiecie.

Obroża jest podstawowym elementem wyposażenia. Do niej lub do szelek przypinamy smycz i w ten sposób kontrolujemy zachowanie psa podczas spaceru. Osobną kwestię stanowią względy estetyczne produktu, jednak warto pamiętać, że najważniejsza jest jego funkcja użytkowa. Podpowiadamy, czym się kierować i jakie są wady i zalety poszczególnych rodzajów akcesoriów.

Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych modeli obroży. Podczas wyboru powinniśmy się kierować wytrzymałością materiału. Szczególną uwagę warto zwrócić na zapięcie – plastikowe może okazać się zbyt delikatne. Im mniejszy pupil, tym obroża powinna być węższa i lżejsza. Pamiętajmy, że pies będzie ją nosił codziennie, więc warto, by czuł się w niej komfortowo. Obroża nie może być za ciasna ani zbyt luźna – dopasowujemy ją, wkładając dwa palce między nią a szyję psa. Jeśli zmieszczą się bez problemu, to znaczy, że będzie odpowiednia.

Pamiętajmy, że pies będzie nosił obrożę codziennie, więc warto, by była dla niego komfortowa. Przed zakupem sprawdź, czy nie uciska, ale też czy nie jest za luźna, żeby pies nie wyswobodził się z niej podczas spaceru.
Dostępne modele są wykonane z różnych materiałów:

  • Obroża skórzana – solidna, trwała, ale trudna do utrzymania w czystości, a przy częstym kontakcie z wodą sztywnieje. Jest droższa od modeli z tworzyw sztucznych.
  • Obroża z taśmy polipropylenowej lub parcianej – mocna, wytrzymała, niedroga, w szerokiej gamie kolorystycznej.
  • Obroża PCW/TPU – bardzo wytrzymała i łatwa w czyszczeniu, idealna na trudne warunki pogodowe i terenowe.
  • Obroża metalowa – wytrzymała, ale dość ciężka. Nie należy jej stosować zimą, bo wychładza szyję psa. Nie polecamy szczególnie modeli „opresyjnych” zaopatrzonych w kolce.

Obroże mogą też różnić się rodzajem zapięcia:

  • Obroża z metalową sprzączką – gwarantuje wytrzymałość, ale trochę dłużej się ją zapina.
  • Obroża z plastikową klamrą – mniej wytrzymała, ale pozwala na szybkie zapinanie.
  • Obroża z półzaciskowa lub zaciskowa- zakładana przez głowę, jej obwód zmniejsza się, gdy pies zaczyna ciągnąć. Nie polecamy – pupila można oduczyć ciągnięcia na smyczy w inny sposób.
Wirtualne wycieczki Kurnik mobilny Pozycjonowanie sklepów internetowych Sieradz