Choć okres jesienno-zimowy może być czasem przyjemnych spacerów i aktywności fizycznej na zewnątrz, to często niekorzystna aura skłania nas jedynie do krótkich, obowiązkowych wyjść. Jak sprawić, by te chłodniejsze dni sprzyjały wartościowym i bezpiecznym spacerom z pupilem?
Gdy doskwiera nam chłód, na zewnątrz panują trudne warunki pogodowe, a psiaka akurat wzywa potrzeba, spacer może się stać nieprzyjemną koniecznością zarówno dla nas, jak i dla pupila. Wielu opiekunów świetnie zna sytuacje, w których czworonoga jak najszybciej chce się z powrotem znaleźć w zaciszu ciepłego domu, a my ulegamy tej pokusie, skracając czas wyjścia do absolutnego minimum.
Chociaż obowiązki instynktownie nie kojarzą się nam zbyt pozytywnie, faktem jest, że mamy pewne zobowiązania w stosunku do naszych pupili. To z naszą pomocą spełniają swoje podstawowe potrzeby fizjologiczne, jak również społeczne, mentalne czy ruchowe, co wpływa i na ich zdrowie, i na ogólny dobrostan. Regularne spacery zapewniają psom odpowiednią ilość oraz jakość aktywności fizycznej. Wyjścia na zewnątrz to dla nich również czas socjalizacji, stymulacji zmysłów, eksploracji oraz ruchu – dwuminutowa runda wzdłuż bloku lub wypuszczenie na chwilę na ogród nie wystarczą. I choć spacery z psem powinniśmy traktować jako nasz obowiązek wobec pupila, nie oznacza to, że musi być to obowiązek nieprzyjemny (tak, nawet ten w środku zimy)!
Długość spacerów powinna być dostosowana przede wszystkim do potrzeb naszego pupila, jego stanu zdrowia oraz warunków pogodowych. Oznacza to, że liczba wyjść oraz ich czas trwania mogą, a nawet powinny, ulec zmianie w trakcie życia psa. Dorosłym, zdrowym czworonogom o przeciętnej kondycji powinniśmy zapewnić minimum jeden długi spacer w ciągu dnia – trwający od 15 minut do godziny – oraz kilka (minimum dwa) dodatkowych, krótszych wyjść. Rasy wymagające dużej ilości aktywności fizycznej mogą potrzebować nawet dwugodzinnych spacerów oraz dodatkowych, bardziej intensywnych form aktywności (np. agile). Spacery ze szczeniakami nie powinny być zbyt długie ani intensywne ze względu na rozwijające się stawy, natomiast u psich seniorów potrzeba aktywności fizycznej oraz wydolność organizmu maleje, a co za tym idzie, wyjścia stają się krótsze i mniej intensywne.
Równie ważna jak długość jest jakość spacerów – przechadzka po psim parku stymulować będzie zupełnie inne zmysły pupila niż pobyt na dobrze mu znanym ogrodzie przy domu. Aby wyjścia były dla naszego zwierzaka wartościowym czasem, powinniśmy wziąć pod uwagę jego różnorodne potrzeby i zapewnić mu odmienne rodzaje aktywizacji.
Czas, przez jaki przebywamy z pupilem na zewnątrz, z pewnością powinniśmy dostosować również do warunków pogodowych. Podczas silnych wiatrów, intensywnych opadów czy dużych przymrozków najlepiej ograniczyć długość spacerów, aby były one przyjemne dla naszego pupila i niosły pozytywne skojarzenia. Zorganizujmy codzienną rutynę tak, aby w miarę możliwości najdłuższy spacer odbywać w najbardziej sprzyjających warunkach. Zadbajmy też o zwiększoną ilość aktywności oraz zabawy w domu, szczególnie zimą, gdy minusowe temperatury i śnieg ograniczają możliwości przechadzek.
Podczas zimowych spacerów zwróćmy szczególną uwagę na potencjalne wychłodzenie u pupila, którego objawami sq: drżenie, chowanie łap pod ciało, ich podkurczanie lub unoszenie i intensywne poszukiwanie zewnętrznych źródeł ciepła. U ras, które z różnych powodów mogą mieć problem z utrzymaniem odpowiedniej temperatury ciała, powinniśmy zadbać dodatkowo o ubiór podczas spacerów, a także osuszanie sierści po powrocie do domu. Regularnie kontrolujmy też łapy naszego pupila, które mogą zostać uszkodzone przez mróz, sól lub inne środki rozpuszczające śnieg – warto delikatnie je oczyszczać po każdym spacerze. Aby uniknąć zbrylania się lodu, powinniśmy zadbać o wycięcie sierści pomiędzy opuszkami, a u ras długowłosych możemy skrócić jej długość na samych łapach.
Zapewnij psu wartościowe wyjścia!
- Zadbaj o różnorodność odwiedzanych miejsc.
- Zapewnij odpowiednią ilość pozytywnych bodźców.
- Towarzysz mu, pozostawiając przestrzeń dla realizacji innych potrzeb.
- Zachęcaj do eksploracji i poznawania.
- Pozwól realizować potrzeby społeczne.