Kiedy człowiekowi doskwiera ból karku czy pleców, spieszy po pomoc do fizjoterapeuty. Zwierzaki również cierpią na różnego rodzaju dolegliwości związane z układem ruchu. Co wtedy robić? Odpowiedzią jest zoofizjoterapia.
Zoofizjoterapia ukierunkowana jest na cele lecznicze po chorobach i urazach. Zyskuje jednak na popularności wśród zdrowych pupili w celach relaksacyjnych
i regeneracyjnych.
Fizjoterapia zwierząt jest dziedziną medycyny, która w naszym kraju dopiero zyskuje na popularności. Z początku uznawana była za usługę niemal luksusową. Obecnie decyduje się na nią coraz więcej świadomych opiekunów psów, by jak najlepiej dbać o zdrowie i komfort swojego pupila.
Wszelkiego rodzaju zabiegi z zakresu zoofizjoterapii wspomagają psy na różnych etapach życia. Specjalista może wesprzeć szczeniaka w okresie wzrostu, dbając o jego prawidłowy rozwój. Oferta dla psich seniorów ukierunkowana jest na utrzymanie ich w jak najlepszej formie, aby czuły się komfortowo. Szczególnie często korzysta się z dobrodziejstw fizjoterapii w procesie rekonwalescencji i rehabilitacji po zabiegach, urazach i podczas borykania się z chorobami układu ruchu. Dodatkowo klientami zoofizjoterapeutów stają się coraz częściej zdrowe czworonogi, które na co dzień są bardzo aktywne fizycznie i biorą udział w zawodach sportowych. Wówczas dba się o stan ich mięśni oraz zapobiega powstawaniu urazów, podobnie jak u ludzi.
Fizjoterapia dla zwierząt – na czym to polega? Zoofizjoterapia jest naturalną metodą oddziaływań leczniczych, opartą na różnych rodzajach energii. Można ją podzielić na trzy podstawowe filary: fizykoterapię, kinezyterapię oraz masaż. Pierwsza z nich ma na celu przyśpieszenie procesów regeneracyjnych i gojenia ran oraz zmniejszenie obrzęków. Działa również przeciwzapalnie i skutecznie uśmierza ból. Drugi filar to synonim ćwiczeń ruchowych. Wykorzystuje się je, aby wrócić do formy po urazach, a także żeby zbudować masę mięśniową. Do tego rodzaju rehabilitacji stosowane są między innymi dyski sensoryczne, równoważnie i piłki fitnessowe. Ostatni rodzaj to terapia manualna, czyli masaż. Ma działanie relaksacyjne i pozytywnie wpływa na elastyczność skóry. Rozluźnia spięte mięśnie oraz stymuluje krążenie krwi.
Mając wątpliwości dotyczące stanu zdrowia psa lub chcąc dbać o jego komfort, warto umówić się na konsultację do specjalisty. Podczas takiego spotkania zostanie wykonane badanie palpacyjne, polegające na manualnym sprawdzeniu układu ruchu pupila. Wówczas otrzymamy informacje dotyczące obszarów w ciele zwierzaka, które generują ból lub dyskomfort. Zoofizjoterapeuta oceni wagę pupila, a w razie konieczności doradzi zwiększenie bądź zmniejszenie masy lub pracę nad rozwijaniem mięśni. Określi także mocne strony w budowie oraz wskaże niepokojące obszary, wymagające dalszej diagnostyki. Może zalecić konkretne ćwiczenia, których cykliczne wykonywanie poprawi jakość funkcjonowania zwierzaka oraz zapobiegnie ewentualnym urazom.
Jeśli pupil cierpi na dolegliwości chorobowe, warto wziąć ze sobą komplet wyników badań, które wspomogą fizjoterapeutę w ocenie stanu zdrowia. Dobrze jest regularnie przyzwyczajać psa do dotyku, aby konsultacja nie wzbudziła u niego stresu i lęku. Przydatne mogą się okazać smakołyki, którymi nagrodzimy zwierzaka za spokojne zachowanie w gabinecie.
Częstotliwość wizyt u zoofizjoterapeuty dobierana jest indywidualnie
i dostosowuje się ją do potrzeb pupila ze względu na cele i stan zdrowia. Profilaktycznie warto konsultować się co pół roku, by w razie wystąpienia dysfunkcji móc szybko zareagować i wprowadzić odpowiednie działania lecznicze. Wśród psich pacjentów cierpiących z przyczyn neurologicznych najlepszą formą odzyskania komfortu i sprawności staje się łączenie działań weterynaryjnych i zoofizjoterapeutycznych. To pozwala na osiągnięcie maksymalnej poprawy stanu zdrowia nawet w ciężkich przypadkach.