W mediach społecznościowych często widujemy urocze rodzinne zdjęcia z czworonogami. Wygląda to idyllicznie, jednak przy podejmowaniu decyzji o przygarnięciu pupila nie powinniśmy się kierować jedynie fantazjami. Warto dobrze przemyśleć wybór zwierzaka, aby zarówno on, jak i inni członkowie rodziny czuli się komfortowo.
Wiele osób nie jest gotowych na przyjęcie psa ze schroniska, często posiadającego już bagaż doświadczeń. Dotyczy to szczególnie rodzin z dziećmi – w końcu chcemy, aby pupil zaprzyjaźnił się z najmłodszymi domownikami, był dla nich bezpiecznym kompanem. Właśnie dlatego częściej decydujemy się na wybór psa rasowego, którego cechy i zachowania są zazwyczaj przewidywalne. Oczywiście nie należy zapominać, że to opiekunowie mają ogromny wpływ na pupila poprzez odpowiednią socjalizację oraz wychowanie.
Przygarnięcie czworonoga ma masę zalet. Pies jest idealnym kompanem do zwierzeń i bardzo wspiera rozwój emocjonalny dziecka. Współuczestniczenie w opiece nad czworonogiem uczy młodego człowieka odpowiedzialności i systematyczności, kształtuje w nim także empatię oraz szacunek do zwierząt. Przebywanie z psem obniża poziom frustracji i zwiększa poczucie bezpieczeństwa. Pupil nie może służyć za prezent niespodziankę dla dziecka, musi być dobrze przemyślanym wyborem. To nie zabawka, to żywe zwierzę, które tak samo jak my odczuwa emocje takie jak strach, gniew, radość, zaskoczenie czy wstręt. Oprócz zastanowienia się nad samym zakupem zwierzęcia kolejnym ważnym wyborem będzie rasa nowego członka rodziny.
Jeśli wspólnie dojrzeliśmy do posiadania psa, to pozostaje określić wymagania poszczególnych członków rodziny, wiek dzieci, gotowość do udziału w obowiązkach oraz ilość czasu, jaką poszczególni członkowie rodziny mogą poświęcić nowemu pupilowi. Na tej podstawie wybieramy rasę najbardziej spełniającą nasze oczekiwania. Oczywiście pamiętajmy, by wybrać legalną hodowlę, która zapewnia odpowiedni poziom życia swoim psom- w tym celu możemy odwiedzić takie miejsce oraz zasięgnąć opinii np. w mediach społecznościowych na grupach poświęconych poszczególnym rasom.
Najłatwiej dobrać rasę psa dla dziecka w wieku szkolnym. Jest ono już na tyle dojrzałe, że potrafi uszanować potrzeby psa, bawić się z nim, brać udział w większej liczbie obowiązków związanych z opieką, a przede wszystkim hamować się przed nadmiernym kontaktem z psem, kiedy ten potrzebuje spokoju. W przypadku dzieci w wieku przedszkolnym, które dopiero uczą się reagowania na potrzeby innych, warto pamiętać, że bez względu na rasę zwierzę absolutnie nigdy nie powinno odgrywać roli przytulanki. Pies niezależnie od wielkości jest drapieżnikiem odczuwającym frustrację i gniew, a zdenerwowany może ugryźć. Maluchy często nie są do końca świadome siły używanej w zabawie, dlatego wszystkie kontakty z pupilem powinny być nadzorowane. Warto także zawczasu uczyć psa, że gdy ma dość czułości, może po prostu oddalić się w specjalnie przygotowane dla niego miejsce. Dzieci powinny natomiast umieć rozpoznawać, kiedy pupil ma już dość zabawy, i respektować jego potrzebę odpoczynku.
Najpopularniejsze grupy ras odpowiednich dla rodzin z dziećmi:
- MALTAŃCZYK, BOLOŃCZYK, ROSYJSKA BOLONKA KOLOROWA Male i łatwe do ułożenia rasy są odpowiednie szczególnie dla osób niewprawionych w posiadaniu psów. Dobrze prowadzone będą wdzięcznymi kompanami na długie lata!
- BERNARDYN, NOWOFUNDLAND, BERNEŃSKI PIES PASTERSKI
To psy bardzo wymagające, ale dobrze prowadzone będą wiernymi towarzyszami wspólnych zabaw i spacerów.
- WELSH CORGI
Tzw. psy królowej to psiaki zawsze wesołe, skore do zabaw i czułości. CAVALIER KING CHARLES SPANIEL
Są łagodne, miłe i bezkonfliktowe. Szybko się uczą zasad panujących
w domu.
- BEAGLE, SPANIELE, SETERY
Rasy myśliwskie, ale spełniające się także jako psy rodzinne. Ich ułożenie wymaga jednak sporo cierpliwości, szczególnie w zakresie spełniania ich potrzeb jako psów typowo pracujących.
- LABRADOR I GOLDEN RETRIEVER
Choć poleca się je jako psy przyjazne dla dzieci, trzeba pamiętać,
że to psy typowo pracujące, które są bardzo wymagające w treningu! Trzeba uważać na ich żywiołowość i zapewnić niezbędną dawkę ruchu. Są inteligentne i chętne do nauki.
Zawsze pamiętajmy, że to my, jako rodzice i opiekunowie, jesteśmy odpowiedzialni zarówno za zachowanie naszych dzieci, jak i pupili. Powinniśmy nadzorować ich kontakty i pilnować, by każda ze stron była traktowana z szacunkiem oraz miała możliwość odpoczynku.